Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Integracja sensoryczna SI

  SALA POLISENSORYCZNA

Nasza placówka posiada specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w terapii Integracji Senorycznej oraz elementy Sali Doświadczania Świata.

Doświadczenia sensoryczne są niezwykle ważne i cenne zwłaszcza w przypadku osób z wieloraką niepełnosprawnością, które z racji swoich ograniczeń ruchowych, poznawczych nie mogą swobodnie i wielozmysłowo samodzielnie poznawać otoczenia, zdobywać wiedzy o nim.

Terapia Integracji Sensorycznej są to działania, na które składa się stymulacja sensoryczna prowadząca do odpowiednich reakcji adaptacyjnych, zgodnych z neurologicznymi potrzebami ucznia. Terapia ta polega zwykle na aktywności ruchowej całego ciała w dużej mierze spontanicznej-wybieranej przez samego ucznia i dostarczającej wrażeń przedsionkowych, proprioceptywnych i dotykowych. Terapia ruchowej zabawy jest tak organizowana, by system nerwowy zaangażowany w odbieranie wrażeń zmysłowych powstających podczas ruchu stopniowo uczył się właściwie reagować na żądania płynące z otoczenia.

Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną, z niepełnosprawnością sprzężoną mają duże problemy z odbiorem bodźców zmysłowych z powodu uszkodzonego CUN. Występują u nich często zaburzenia w obrębie zmysłu dotyku, czucia głębokiego (proprioceptywnego) i systemu przedsionkowego.

Wśród wykorzystywanego do terapii Integracji Sensorycznej sprzętu są m. in. różnego rodzaju huśtawki, hamak, platforma ruchoma, trampolina, deskorolki, deska rotacyjna oraz pomoce do stymulacji układu dotykowego i proprioceptywnego.

Sprzęt Sali Doświadczania Świata sprzyja zabawie, relaksacji, terapii polegającej na dostarczaniu uczniom wrażeń zmysłowych, których źródło stanowią odpowiednio dobrane przez nauczycieli bodźce płynące z różnorodnych urządzeń znajdujących się w sali, takich jak: kolumna wodna, kaskada światłowodów, kula lustrzana z reflektorem i kolorowymi tarczami, projektor świetlny z tarczami, tablica lustrzana UV ze światłowodami, łóżko wodne, sprzęt audio.

Stymulacji z wykorzystaniem w/w sprzętu poddawani są uczniowie, którzy maja trudności z odbiorem oraz interpretacją bodźców płynących z otoczenia, jak również potrzebujących wyciszenia, relaksu – stabilizacji z sferze emocji.

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-04-21 12:02przez:
Opublikowano:2021-04-21 07:39przez:
Zmodyfikowano:2021-04-26 07:38przez:
Podmiot udostępniający: Zespół Szkół Specjalnych w Mrągowie
Odwiedziny:1382

Rejestr zmian

  • [2021-04-26 07:38:14]budowa strony
  • [2021-04-21 12:14:57]budowa strony
  • [2021-04-21 12:02:37]budowa strony
  • [2021-04-21 11:59:47]budowa strony

Banery/Logo