Tłusty czwartek

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek a Bartkowa uwierzyła tłustych pączków nasmażyła”

Tłusty czwartek to bardzo „smaczne” święto.

Wedle tradycji w tym dniu można objadać się do woli i bez konsekwencji.

Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem lub mięsem. Później pączki miały w środku ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten kto trafił na taki szczęśliwy pączek miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Dziś mamy w zasięgu wszelkiego rodzaju pączki: z marmoladą, polewane lukrem lub czekoladą. Kuszą też faworki i obarzanki. Można kupić lub usmażyć samemu tak jak kiedyś nasze prababcie, babcie lub mamy.

Dla tych którzy mają mniej czasu a chcą samodzielnie wykonać „tłuste” ciastka by uczcić tłusty czwartek mamy łatwiejszą ale równie smaczną propozycję.

Uczniowie klasy VI i VII naszej szkoły proponują do wykonania racuchy. Placki, które tak jak pączki są drożdżowe, tłuste i pyszne. Udało im się usmażyć pokaźny stosik tych pysznych placków.

Jeżeli jeszcze nie uczciliście tłustego czwartku to może skorzystacie z naszego przepisu.

RACUCHY

SKŁADNIKI:

0,5 kg mąki

1 l mleka

2 jajka

5 gr. świeżych drożdży

cukier puder

dżem lub miód lub marmolada

0,5 l oleju

Szklankę ciepłego mleka, drożdże i 2 łyżki mąki rozmieszać w miseczce i pozostawić na 10 minut. Pozostałą mąkę, mleko i jajka rozmieszać mikserem, następnie dodać pozostawione wcześniej drożdże i wymieszać. Rozgrzać na patelni trochę oleju, ciasto kłaść na patelnię łyżką formując małe placki. Smażyć z jednej i drugiej strony. Ułożyć usmażone racuchy na talerzu i posypać cukrem pudrem lub miodem, dżemem, marmoladą.

Smacznego!

W załączeniu zdjęcia, może zachęcą do rodzinnego świętowania tłustego czwartku.

Informację przygotowała Beata Pieńczykowska

Wytworzono:2022-02-24 07:27przez: