Ekozespoły
29 kwietnia 2021
Dzięki staraniom dyrektora szkoły Anny Gromańskiej Zespół Szkół Specjalnych w Mrągowie zakwalifikował się do realizowanego przez firmę Johnson Controls programu "Blue sky". W ramach tego programu za pozyskane fundusze szkoła zakupiła drzewka, krzewy, byliny oraz potrzebne materiały. Pracownicy Johnson Controls z Kętrzyna, biorący udział w projekcie "Blue sky", w ramach wolontariatu wykonali nowy klomb oraz renowację już istniejącego; splantowali ziemię, wykonali nasadzenia drzewek, iglaków, krzewów ozdobnych, bylin. Klomby nie tylko będą cieszyć oczy i zdobić posesję naszej szkoły. "Zielone zakątki" będą spełniać także funkcję edukacyjną uczniowie będą mogli opiekować się roślinami i dokonywać obserwacji przyrodniczych. Dyrektor ZSS, nauczyciele i uczniowie wyrażają wdzięczność firmie Johnson Controls z Kętrzyna za okazaną pomoc w upiększeniu otoczenia naszej szkoły.
Święto drzewa 2010
Jak co roku w naszej szkole 12 października obchodziliśmy Święto Drzewa. Naszym celem było zainspirowanie uczniów, nauczycieli i wszystkich uczestników do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew dla klimatu. W ciągu dwóch tygodni nauczyciele przeprowadzali z uczniami zajęcia tematyczne na temat drzew. Uczniowie poznawali gatunki drzew po koronie, pniu, liściach i owocach, poznawali też jaką rolę pełnią drzewa dla ochrony klimatu. W szkole został ogłoszony konkurs plastyczny pt. "Jesienne drzewo". Prace były przepiękne, kolorowe z wykorzystaniem materiału przyrodniczego. Dopełnieniem zajęć teoretycznych była lekcja poglądowa na temat drzew przeprowadzona przez p. Katarzynę Kaczyńską - pracownika Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Mrągowie. Zajęciom przysłuchiwała się pani redaktor z Radia Planeta. Posłuchajcie audycji po zrealizowanych zajęciach. ( 11 paź) Podsumowaniem tegorocznych obchodów Święta Drzewa było założenie zakątka pod nazwą "Wyspa Zielonych Przyjaciół". Nasza szkoła za działania ekologiczne została obdarowana dwoma drzewkami o imionach Elwira i Mateo, które zostały posadzone w ramach projektu "Siła zieleni-drzewko dla życia-stan naszej przyrody". Elwira i Mateo to drzewa symbolizujące dzieci ze szpitala onkologicznego. W projekcie brali udział uczniowie naszej szkoły, Młodzieżowego Domu Kultury i mrągowskich przedszkoli. Na "Wyspie Zielonych Przyjaciół" posadziliśmy również drzewka w ramach kampanii Miliard Drzew dla Planety prowadzonej przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska. Posłuchajcie audycji z przebiegu tej uroczystości.(13 paźdz.). Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie się w działania ekologiczne na rzecz ochrony środowiska i klimatu.
Instruktor ekozespołu Krystyna Janus
Ekozespoły działające w naszej szkole
„Program Ekozespołów” został stworzony przez międzynarodową inicjatywę ekologiczną - Plan Globalnego Działania na rzecz Ziemi. Na jego podstawie powstają programy ścieżek edukacji ekologicznej, zgodnej z treściami "Podstawy programowej kształcenia ogólnego". Program jest otwarty i każdy nauczyciel może go uzupełniać, modyfikować do potrzeb i możliwości swojej szkoły. Dzięki temu możemy dostosowywać go do możliwości percepcyjnych ucznia, do jego indywidualnego tempa pracy, rozwoju i stopnia przyswajania wiadomości i umiejętności.
Celem programu jest wprowadzenie trwałych nawyków w życiu codziennym. Program skupia się na działaniach możliwych do przeprowadzenia w gospodarstwie domowym mających na celu:
- zmniejszenie wytwarzania odpadów i marnotrawstwa surowców
- zmniejszenie zużycia energii i wody
- zwiększenie udziału produktów rolnictwa ekologicznego w zakupach żywności
- ekologiczne podróżowanie.
Program dotyczy działań w gospodarstwie domowym ucznia, w które angażują się rodzice, w szkole i środowisku lokalnym. Wszystkie oddziaływania gospodarstwa na środowisko podzielone zostały na pięć obszarów:
- Woda
- Energia
- Podróżowanie
- Zakupy
- Odpady
Oprócz działań podejmowanych na rzecz środowiska uczniowie dokonują dwukrotnych pomiarów zużycia wody, energii i odpadów: na początku i na końcu programu. Ma to posłużyć racjonalnemu gospodarowaniu zasobami naturalnymi oraz pokazać ekologiczne efekty podejmowanych działań w postaci zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów, zmniejszenia marnotrawstwa wody i energii.
Ponadto Program umożliwia kształcenie umiejętności opisanych w standardach egzaminacyjnych.
Program jest realizowany metodą projektów, która polega na tym, że uczniowie realizują określone działania przez dłuższy czas. Program realizowany przez instruktorów Ekozespołu trwa 9 miesięcy. W kwietniu na uroczystości Święta Ziemi podsumowujemy jego działania.
W pracach Ekozespołu korzystamy z literatury opracowanej przez głównych pomysłodawców Ekozespołów: Alicji Szarzyńskiej – kierownika Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej i Zdzisława Nitaka – Prezesa Fundacji Gap Polska
w Podkowie Leśnej oraz z czasopism ekologicznych tj. „Aura”, „Zielona Liga”, „Przyroda Polska”, „Ekoświat”.
Ekozespoły w naszej szkole prowadzone są przez Panią Krystynę Janus, Bogusławę Kuc i Małgorzatę Narwojsz. W zajęciach biorą udział uczniowie klas I - III, zespołów edukacyjno - terapeutycznych i gimnazjum.
W ramach zajęć Ekozespołów bierzemy udział m. in w akcji "Pomagamy ptakom przetrwać zimę". Na zajęciach wykorzystywane są pomoce zawarte w pakiecie edukacyjnym "Czym skorupka za młodu nasiąknie...,czyli jak pokochać przyrodę, żeby ona pokochała nas".
Opracowały: K. Janus, B. Kuc, M. Narwojsz (nauczyciele ZSS w Mrągowie)
Metryczka
Wytworzono: | 2021-04-29 08:44 | przez: |
---|---|---|
Opublikowano: | 2021-04-29 08:53 | przez: |
Zmodyfikowano: | 2021-04-29 08:53 | przez: |
Podmiot udostępniający: | Zespół Szkół Specjalnych w Mrągowie | |
Odwiedziny: | 1972 |
Rejestr zmian
- [2021-04-29 08:53:10]budowa strony
- [2021-04-29 08:43:05]budowa strony