alt here Szkoła zawodowa

www.pfron.org.pl

www.powiat.mragowo.pl

Zielona Flaga dla Zespołu Szkół Specjalnych w Mrągowie

W poniedziałek 12 października 2015r. w Krakowie odbył się XIII Zjazd Szkół, które zostały wyróżnione prestiżowym certyfikatem Zielonej Flagi oraz certyfikatem krajowym Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej za rok szkolny 2014/15. Znaleźliśmy się wśród 273 placówek z całego kraju, które zostały uhonorowane certyfikatami, potwierdzającymi najwyższą jakość działań dla zrównoważonego rozwoju. Nasza szkoła otrzymała Zieloną Flagę.

"Zielona Flaga"jest międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools. Eco-Schools jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi.

Uzyskanie przez naszą szkołę certyfikatu Zielona Flaga było uwieńczeniem systematycznych działań proekologicznych podejmowanych w ubiegłym roku szkolnym. Aby otrzymać tak zaszczytny tytuł musieliśmy spełnić szereg wymagań. W roku szkolnym 2014/15 realizowane były w naszej szkole dwa priorytetowe obszary tematyczne: Zdrowa żywność i Bioróżnorodność. Przeprowadziliśmy w obrębie tych tematów wiele działań edukacyjnych, promocyjnych i praktycznych. Ponadto realizowaliśmy też inne tematy związane z oszczędzaniem energii, ochroną wody i gospodarowaniem odpadami, zachęcaliśmy do aktywności fizycznej. W przebieg naszych działań zaangażowali się rodzice i opiekunowie prawni naszych uczniów uczestnicząc w zajęciach promujących zdrowe odżywianie, dzieląc się przepisami na zdrowe dania, poszukując sponsorów lub kupując owoce i warzywa. Współpracowaliśmy z przedstawicielami służb ratowniczych: ratownikiem medycznym, pracownikami WOPR – u i pielęgniarką szkolną, którzy uczyli społeczność naszej szkoły udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W działaniach proekologicznych wspierali nas też profesjonalni instruktorzy zajęć ruchowych i dietetyk. Współpracowaliśmy z pracownikami Sanepidu i Wydziału Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa, którzy prowadzili z uczniami zajęcia dydaktyczne. Nieocenionym partnerem naszych działań jest Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, które pełni funkcję doradcy. Zachęceni tegorocznym sukcesem będziemy starać się utrzymać ten prestiżowy Certyfikat i kontynuować nasze działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Krystyna Janus, Dorota Żytko - koordynatorzy programu SdE

informacje wprowadził K.Błachnio

Strona główna    Historia szkoły    O szkole    Rada pedagogiczna    Z życia szkoły    Publikacje nauczycieli    Kontakt