alt here Szkoła zawodowa

Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej
w Mrągowie.

Rok 2013 rokiem Juliana Tuwima

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie klasy III gimnazjum zrealizowali projekt edukacyjny ” Rok 2013 rokiem Juliana Tuwima”. Celem głównym projektu było poznanie sylwetki i twórczości Juliana Tuwima oraz uczczenie 60 rocznicy jego śmierci i stulecia poetyckiego

Opis przebiegu realizacji projektu edukacyjnego: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima. W tym roku przypada 60 rocznica śmierci i stulecie poetyckiego debiutu tego pisarza. W związku z tym wydarzeniem uczniowie wybrali zaproponowanym im temat Rok 2013 rokiem Juliana Tuwima. Projekt w całości dotyczył zapoznania się uczniów z sylwetką pisarza oraz zaprezentowanie jego twórczości. Realizacja projektu składała się z następujących zadań:

1. Wyszukiwanie w Internecie wiadomości nt. życia i twórczości pisarza, wyszukanie wierszy, a następnie opracowywanie ich w edytorze tekstu Word (kopiowanie i wklejanie tekstu, wstawiane ramek wg własnego pomysłu, dobór wielkości, rodzaju czcionki, wydruk). Przygotowanie w programie Word szablonów liter oraz wydrukowanie informacji dotyczących ciekawostek z życia pisarza oraz tekstu Monitora Polskiego- Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 grudnia 2012 roku.

2. Wykonano tematyczną gazetkę ścienną na korytarzu szkolnym oraz w sali języka polskiego – gazetka przedstawiała wizerunek pisarza (zakupiony przez uczniów plakat/portret Juliana Tuwima namalowany przez Witkacego w 1929 promujący rok 2013 rokiem pisarza oraz materiały przygotowane przez uczniów).

3. Opracowano prezentację multimedialną dotyczącą biografii Juliana Tuwima i zaprezentowano ją na szkolnym konkursie recytatorskim. Przeprowadzono III Szkolny Konkurs Recytatorski pt. „Wiersze Juliana Tuwima” (w tym zadaniu uczniowie mogli wybrać: udział w konkursie i pamięciowe opanowanie tekstu wybranego wiersza bądź zapowiadanie uczestników konkursu). Podczas konkursu komisja oceniała prezentację przygotowanego projektu edukacyjnego według karty oceny prezentacji.

Opracowała: Julita Bartosiewicz