alt here Szkoła zawodowa

Konkurs - "Gotuj na szóstkę"
III Wojewódzki Konkurs Hotelarski
II Wojewódzki Konkurs Hotelarski
I Wojewódzki Konkurs Hotelarski

PRACOWNIK POMOCNICZY OBSŁUGI HOTELOWEJ

Kształcenie w zawodzie Pracownik Pomocniczy Obsługi Hotelowej (PPOH) odbywa się w trzyletniej zasadniczej szkole zawodowej dla absolwentów gimnazjum. Kształcenie w tym zawodzie odbywa się wyłącznie dla upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim.

Dla zawodu Pracownik Pomocniczy Obsługi Hotelowej wyodrębniona została jedna kwalifikacja (T.1.) Wykonywanie prac pomocniczych w obiektach świadczących usługi hotelarskie nie będąca podbudową kształcenia w innych zawodach (kwalifikacja przeznaczona wyłącznie dla osób upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim).

Program nauczania – przedmioty zawodowe:

Program nauczania dla zawodu pracownik pomocniczy obsługi hotelowej w 3-letniej zasadniczej szkole zawodowej przewiduje następujące przedmioty zawodowe:

1. technologia prac w obiektach hotelarskich (TPOH)

2. prace pomocnicze w gastronomii hotelowej (PPGH)

3. praktyczna nauka zawodu

Zakres obowiązków :

Pracownik Pomocniczy Obsługi Hotelowej wykonuje szeroki asortyment prostych czynności w hotelach i innych obiektach świadczących usługi hotelarskie, najczęściej wspomaga innych pracowników hotelu przy wykonywaniu rozmaitych zadań, zgodnie ze specyfiką obiektu hotelarskiego, jego ofertą, liczbą gości i ich wymagań.

- wykonuje prace porządkowe w pokojach dla gości i w pomieszczeniach ogólnodostępnych

- (posługuje się ręcznym i zmechanizowanym sprzętem porządkowym),

- wykonuje prace pomocnicze w kuchni ( obróbka wstępna surowców, zaplecze magazynowe)

- wykonuje prace pomocnicze w sali konsumpcyjnej (prace porządkowe, nakrywanie stołów i zbieranie naczyń)

- obsługuje wyposażenie techniczne sali restauracyjnej (ekspresy, podgrzewacze lub termosy),

- wykonuje prace gospodarcze (drobne naprawy i konserwacja urządzeń hotelowych, konserwacja bielizny pościelowej, stołowej, usługi pralnicze),

- dba o estetykę budynku hotelu i jego otoczenia (prace porządkowe, pielęgnacja trawników, klombów, kwietników i kwiatów doniczkowych).

Możliwości zatrudnienia:

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie Pracownik Pomocniczy Obsługi Hotelowej może być zatrudniony w zakładach hotelarskich typu: hotele, motele, pensjonaty, sanatoria, domy wycieczkowe, turystyczne, wypoczynkowe, pokoje gościnne, ruchome bazy noclegowe.

Predyspozycje :

Wymagania psychofizyczne dla ucznia:

- koordynacja wzrokowa-ruchowa,

- wytrzymałość fizyczna,

- percepcja kształtów,

- spostrzegawczość,

- dokładność,

- umiejętność przechodzenia od jednej czynności do innej,

- podzielność i koncentracja uwagi,

- szybkie tempo pracy,

- refleks,

- umiejętność podporządkowania się przełożonym,

- odpowiedzialność,

- komunikatywność,

- zainteresowania techniczne, mechaniczne, zdolności manualne,

Od uczniów wymagana jest wysoka kultura osobista, zdyscyplinowanie i wytrwałość w pracy.

Opracowała: Alicja Michalkiewicz

informacje wprowadził K. Błachnio