alt here Szkoła zawodowa

SZKOLNE WIEŚCI

Projekty realizowane w ramach grantów oświatowych
"Czy mali, czy duzi
zawsze Trubadurzy"
Jasełka bożonarodzeniowe 2006
Wieczór Andrzejkowy
Dzień Pracownika
Domu Pomocy Społecznej
Wystawa w Bibliotece Pedagogicznej
w Mrągowie.

ZADANIA I ORGANIZACJA ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH  W MRĄGOWIE

Zadania szkoły

Szkoła realizuje cele i zadania określone w Ustawie o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (Dz. U. Nr 95 z dnia 25 października 1991 r. z późniejszymi zmianami) oraz przepisach wydanych na jej podstawie.

Zadaniem nauczania i wychowania w szkołach wchodzących w skład Zespołu Szkół Specjalnych jest osiągnięcie wszechstronnego rozwoju uczniów, zgodnie z ich potrzebami i możliwościami psychofizycznymi oraz przygotowanie do życia w społeczeństwie i przyszłej pracy zawodowej w warunkach poszanowania ich godności osobistej. W realizacji tego zadania szkoła respektuje zasady nauk pedagogicznych, przepisy prawa a także zobowiązania wynikające z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ, Deklaracji Praw Dziecka ONZ oraz Konwencji o Prawach Dziecka przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 20 listopada 1989 r.

Organizacja szkoły

W Zespole Szkół Specjalnych w Mrągowie funkcjonują:

• SZKOŁA PODSTAWOWA dla dzieci z niepełnosprawnością umysłową w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym
  • GIMNAZJUM dla uczniów z niepełnosprawnością umysłową w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym
  • ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA dla młodzieży z niepełnosprawnością umysłową w stopniu lekkim
  • GRUPY REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZE dla dzieci i młodzieży  z niepełnosprawnością umysłową w stopniu głębokim
  • SZKOŁA SPECJALNA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY dla młodzieży  z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz  z niepełnosprawnościami sprzężonymi

Budynek szkoły

W dniu 3 września 2010 r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych Mrągowie rozpoczęli nauką w nowym budynku, który mieści się przy ul. Mrongowiusza 13C.

Budowę obiektu dydaktycznego Zespołu Szkół Specjalnych w Mrągowie rozpoczęto 21.08.2008 r., a zakończono 20.08.2010 r. Jest to nowoczesny 2-kondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 1433,82m2 .

Budynek Zespołu Szkół Specjalnych jest tak zaprojektowany aby zapewnić uczniom optymalne warunki, nauki, opieki i pełnego bezpieczeństwa w trakcie pobytu w szkole. Otoczenie szkoły i budynek jest przyjazny osobom niepełnosprawnym ruchowo m.in: szerokie korytarze, podjazdy, dźwig osobowy, węzły sanitarne. Szkoła posiada lokalną sieć komputerową, wszystkie sale dydaktyczne wyposażone są w komputery z dostępem do Internetu. Dodatkowo w salach lekcyjnych zainstalowano telefoniczny system przywoławczy pozwalający na szybkie wezwanie pomocy przez nauczyciela.

W nowo wybudowanym budynku znalazło się m.in. 13 sal lekcyjnych wyposażonych w nowe meble oraz niezbędne pomoce dydaktyczne, 2 pracownie gospodarstwa domowego, pracownię komputerową, biblioteką, aulę. Szkoła posiada również mieszkanie treningowe składające się z pokoju, łazienki, kuchni gdzie uczniowie nabywają i doskonalą umiejętności niezbędne do samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym. W obrębie posesji szkoły wybudowano nowoczesne wielofunkcyjne boisko z nawierzchnią poliuretanową. Dodatkowo uczniowie szkoły korzystają z nowo wybudowanej sali gimnastycznej przy sąsiadującym Zespole Szkół nr 2.

Placówka posiada salę rehabilitacyjną wyposażoną m.in. w sprzęt do terapii integracji sensorycznej, wspierający rozwój ruchowy uczniów oraz usprawniający ich funkcjonowanie w różnych sferach tego rozwoju. W szkole funkcjonują również specjalistyczne gabinety: psychologiczny, logopedyczny, terapii eeg biofeedbeck, rewalidacji indywidualnej.

Przygotowała Anna Gromańska