alt here LCAE 2013-2014

www.powiat.mragowo.pl

Ilość odwiedzin:

PROMOCJA ZDROWIA

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej biorą udział w zajęciach dotyczących promocji zdrowia. Nieodłącznym elementem promocji zdrowia jest Edukacja zdrowotna, ponieważ "jest procesem, w którym ludzie uczą się dbać o zdrowie własne i społeczności, w której żyją".

Edukacja zdrowotna każdego człowieka powinna obejmować:

• kształtowanie świadomości wartości zdrowia,

• nabywanie wiedzy o zdrowiu i jego uwarunkowaniach,

• kształtowanie pozytywnych postaw wobec własnego zdrowia i zdrowia innych

• uczenie się umiejętności, które są niezbędne dla kształtowania zachowań sprzyjających zdrowiu

• podejmowanie decyzji i wyborów korzystnych dla zdrowia

Dodatkowo na zajęciach zwracamy uwagę na aspekt ekologiczny dotyczący niemarnowania jedzenia i dbałość o środowisko naturalne poprzez segregację odpadów, poszanowanie wody i energii. W realizacji zadań promocji zdrowia uczestniczą: rodzice, nauczyciele, uczniowie oraz środowisko lokalne. Do współpracy zaprosiliśmy inne placówki oświatowe, osoby profesjonalnie zajmujące się prowadzeniem zajęć ruchowych, pracowników służby zdrowia i Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Mrągowie.

Bierzemy udział w wielu ogólnopolskich programach edukacyjnych związanych ze zdrowym odżywianiem i promocją zdrowia m.in. "Żyj smacznie i zdrowo", "Trzymaj Formę", "Porcja Pozytywnej Energii". Przystąpiliśmy również do programu "Szkoły dla Ekorozwoju".

Nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych Krystyna Janus i Beata Pieńczykowska

informacje wprowadził K.Błachnio

WIOSENNE PRZEKĄSKI

„Zdrowa i pyszna kompozycja żywieniowa”

Dzieci z Przedszkola Specjalnego przy Zespole Szkół Specjalnych w Mrągowie wzięły udział w konkursie promującym zdrowe odżywianie, organizowanym przez Warmińsko- Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.

Dzieci z grupy 5-6 - letnich w ramach konkursu przygotowały „Wiosenne przekąski”- czyli kolorowe , wesołe kanapki. Do zrobienia ich dzieci wykorzystały wiele produktów z piramidy żywieniowej, m.in. chleb tostowy, masło, twarożek naturalny, ser żółty, salami, kiełbaski pychotki, sałatę masłową, ogórki, rzodkiewkę, kukurydzę z puszki, kilka czarnych oliwek i ziarenek pieprzu, kiełki rzodkiewki.

Aby zapewnić dzieciom lepszą komunikację podczas kolejnych etapów wykonywanych zadań przygotowane zostały i wykorzystane symbole PCS- symbole komunikacji alternatywnej i wspomagającej AAC wg metody dr Magdaleny Grycman, opracowane na specjalistycznym programie komputerowym „Boardmaker with Speaking Dynamically Pro”.

Dzieci miały możliwość poznania i ułożenia ogromnej piramidy żywieniowej, poznać zasady zdrowego odżywiania i kolejne etapy przygotowywania posiłków.

Elżbieta Żuk, Janina Papiernik

obejrzyj dokonania naszych przedszkolaków

Strona główna    Historia szkoły    O szkole    Rada pedagogiczna    Z życia szkoły    Publikacje nauczycieli    Kontakt