Szkolne wieści
Dzień Europejski
Wojewódzki Przegląd Teatrzyków Kukiełkowych Szczytno 2008
Projekty realizowane w ramach grantów oświatowych
Nasze działania ekologiczne
Mikołajki 2007

"Dzieci - Dzieciom" - spotkanie integracyjne

LAUREACI KONKURSÓW

Gośćinnie występujący zespół SKRZATY z ikołajek

Szkolna grupa teatralna BAJDURKI

Szkolna grupa teatralna FIGLIKI

Wróżka Bjdurka prowadząca imprezę

"DZIECI - DZIECIOM 2008"

„W świat bajek wejdź i zabierz klucz złocisty, srebrny jaki chcesz

Tym kluczem otwórz bramy snu i  śmiało wejdź, by bawić się . . .”

Słowami tej piosenki w dniu 16 maja 2008r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Mrągowie i dzieci z mrągowskich przedszkoli: „Stokrotka”, „Bajka”, „Kubuś”  rozpoczęły imprezę pod hasłem „Dzieci Dzieciom”.

Jest to już drugie niezwykłe spotkanie, bowiem dzieci, czyli nasi uczniowie zaprezentowali bajkowe przedstawienia  dzieciom , czyli przedszkolakom.

W naszej szkole działają dwa zespoły teatralne, które na tym spotkaniu zaprezentowały bajki: zespół „Bajdurki” bajkę pt. „O rybaku i złotej rybce” (prowadzone przez Mirosławę Bogucką i Grażynę Jurek) oraz zespół „Figliki”  bajkę pt. „Jaś i Małgosia” (prowadzone przez Bogusławę Kuc i Małgorzatę Narwojsz). Podobnie jak w ubiegłym roku gościnnie wystąpił zespół „Skrzaty” z Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno-Wychowawczego z Mikołajek w bajce „Czerwony Kapturek”.

Po każdym przedstawieniu przedszkolaki gromkimi brawami nagradzały uczniów i śpiewając piosenkę pt. „Świat bajek” przywoływały kolejna bajkę.

Występy przed publicznością za każdym razem poprzedzone są zaprojektowaniem i wykonaniem scenografii, uszyciem kukiełek, wykonaniem rekwizytów, opracowaniem scenografii i dobraniem podkładu muzycznego. Liczne próby dają uczniom możliwość współdziałania, kontaktowania się ze sobą, pobudzają do aktywności, a nade wszystko wzbogacają ich o nowe przeżycia. Nasi uczniowie chętnie wypowiadają się w formie teatralnej za pomocą ruchu, improwizacji, wczuwaniem się w role poruszanej kukiełki.

Miło jest nam nauczycielom patrzeć na ich, zaangażowanie, obserwować ich niezwykłą wrażliwość, ciepło i chęć dawania radości innym. Mamy tę świadomość, iż nasi niepełnosprawni intelektualnie uczniowie nie są w stanie pokonać swych ograniczeń, ale ważne jest, aby odczuwali radość tego, że  są sprawcami działania i cieszą się ze swoich wystąpień. Pragniemy, aby dostrzegano w nich nie tylko ograniczenia fizyczne i intelektualne, ale też ukrytą wrażliwość, niepowtarzalność, zdolności artystyczne na miarę ich indywidualnych możliwości.

Tego typu spotkania są  świetną  formą integrowania się ze środowiskiem lokalnym, uczą życzliwości, otwartości, tolerancji i  wzajemnej akceptacji.

Organizatorami spotkania „Dzieci – Dzieciom” byli nauczyciele ZSS w Mrągowie: M. Bogucka, G. Jurek, B. Kuc, M. Narwojsz, J. Papiernik, E. Szymborska.

Informacje przygotowała: G. Jurek (nauczyciel ZSS w Mrągowie)